W 44. rocznicę nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki, Szkoła Podstawowa w Białej Piskiej obchodziła swoje święto. Uroczystości rozpoczęła msza święta, a przemarszowi do szkoły towarzyszyły wystrzały artyleryjskie. Uczniowie wczuli się epokę, w której żył Tadeusz Kościuszko. Nie zabrakło, kosynierów, i mieszczek krakowskich. Było barwnie i kolorowo.
W uroczystości towarzyszyła grupa rekonstrukcyjna Zaciężna Chorągiew Rycerska „Apis” z Wielkim Mistrzem Jacentym Ordowskim na czele. Część oficjalną poprowadzili uczniowie: Daria Wityńska, Nikola Sakowska oraz Kacper Gentek, który z godnością i dumą nosił w tym dniu mundur taki, jak patron szkoły - Tadeusz Kościuszko.
Część artystyczna zaczęła się od pokazu tańca słoma, którego można było się nauczyć. Wielki mistrz przeprowadził szkolenie kosynierów, przygotowujące do rekonstrukcji bitwy pod Racławicami, która przeszła do historii jako pierwsza wygrana bitwa insurekcji kościuszkowskiej.
Można było poczęstować się m.in. swojskim chlebkiem, smalcem, kiełbaską, ogórkami i słodyczami.
Jednym z punktów programu było zwiedzanie Sali Tradycji Podlaskiej Brygady Kawalerii oraz sali pamięci Jana Pawła II, a także wpisanie się do księgi pamiątkowej.
Punktem kulminacyjnym uroczystości była rekonstrukcja bitwy pod Racławicami. Tu, obok szlachty , walczyli także chłopi i mieszczanie na czele z Naczelnikiem Tadeuszem Kościuszko, który był pierwszym w naszych dziejach przywódcą całego narodu walczącego o „wolność, całość, niepodległość”. Były prawdziwe wystrzały artyleryjskie. To one wzbudziły największe emocje u widzów, a zwłaszcza młodszych.