Bezpośrednie spotkania z mieszkańcami to jeden z priorytetów, który burmistrz Białej Piskiej wprowadziła od początku roku. Spotkania takie niejednokrotnie odbywały się w sołectwach, w tym w Białej Piskiej, a podejmowane tematy były tymi z rangi tematów „trudnych.
Takie spotkanie mają za sobą mieszkańcy Bemowa Piskiego, a którego tematem była nadchodząca „rewolucja śmieciowa”. Sprostowano krążące, fałszywe informacje. Chodzi między innymi o ustalenie tego, kto to wszystko wymyślił.
Burmistrz Białej Piskiej wytłumaczyła, że selektywną zbiórkę odpadów narzucił Minister Środowiska, a NIE burmistrzowie i urzędnicy z Białej Piskiej. To decyzja odgórna z Warszawy, do której mieszkańcy gminy Biała Piska muszą się dostosować. Zresztą nie tylko nasza gmina, ale wszystkie w Polsce, które tego jeszcze nie praktykowały.
Kwestia druga, czyli sprawy finansowe. Mieszkańcy Bemowa Piskiego potwierdzili, że taniej będzie śmieci segregować, niż wrzucać wszystko do jednego worka. To kwestia wypracowania dobrego systemu, a w przypadku blokowisk pilnowania siebie nawzajem.
Sami słusznie stwierdzili, że w pierwszym miesiącu funkcjonowania nowych przepisów na pewno zdarzą się pomyłki, bo to jest coś, czego nigdy u nas nie było i pomyłki będą nieuniknione, ale przy drugim i trzecim w praktyce będzie już zdecydowanie lepiej.
Spotkanie odbyło się w ramach edukacji dotyczącej segregacji odpadów komunalnych, które burmistrz Białej Piskiej z pracownikami Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej rozpoczęli od 11 czerwca. Takie spotkanie z instruktażem, które śmieci powinny trafić do których worków lub kontenerów, ma za sobą już dwadzieścia sześć miejscowości.
Współorganizatorami spotkani byli Marek Wysocki – wicestarosta powiatu piskiego, ppłk Jarosław Wyszecki – komendant Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim, Paweł Łoniewski – radny Rady Miejskiej w Białej Piskiej i Michał Smaka – przewodniczący Rady Osiedla w Bemowie Piskim.
To właśnie oni odpowiadali na pytania mieszkańców dotyczące inwestycji w Bemowie Piskim, które rozpoczęło wojsko, m.in. zapewnienia dodatkowego zakwaterowania żołnierzy, planowanego remontu drogi powiatowej na odcinku Bemowo Piskie – Wierzbiny, czy koncepcji remontu ulicy Pocztowej z Funduszu Dróg Samorządowych.