Aż dziesięć wydarzeń, w ramach „Tygodnia Bibliotek”, przygotowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Białej Piskiej dla mieszkańców gminy Biała Piska.
Ogólnopolską akcję rozpoczął spektakl „Przygody Wieśka i Czeska”, czyli „Jak Czesiek i Wiesiek pokonali wstyd”. Para bohaterów, w których wcielili się aktorzy Teatru Delikates, czyli Marek Deca i Wiktor Malinowski, pojawiła się na scenie ze swoją niezwykłą skrzynią, w której znajdował się cały ich dobytek. Przygody, które ich spotkały, sprawiały im dużo radości, jednak zawsze pojawił się jakiś kłopot, który musieli rozwiązać.
Złamanie hasła za pomocą maszyny szyfrującej Juliusza Cezara było głównym zadaniem wyzwania #challenge. Szyfr Cezara był szyfrem podstawieniowym, który zastępował każdą literę tekstu jawnego inną literą alfabetu.
"Serduszko Twoje stukając pyta, czemu się Tobie tak mało czyta?" - to fragment recepty z Literackiego Dyżuru. Pacjentami biblioteki byli m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kożuchach.
Spośród dwudziestu trzech uczestników pierwszej edycji konkursu „Mistrz Pięknego Czytania” wyłoniono zwycięzców. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali Mikołaj Grabowski (kat. I-III ), Aniela Barżykowska (kat. IV-VI) i Aleksandra Wróblewska (kat. VII-VIII i gimnazjum).
Pierwszą stacją książkowego pociągu do „Latających książek Pana Morisa Leesmore” była wypożyczalnia Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej. Po zapoznaniu się z zasobami działu dla dzieci, pociąg ruszył w dalszą drogę. Stacją docelową była czytelnia. Tam wyświetlono film o tej samej nazwie. Najmłodsi mieszkańcy gminy Biała Piska zaprojektowali książki według własnych pomysłów oraz stworzyli przepis na książkę.
„Ballada na trzy biurka”, pełna zabawnych momentów historia, opowiadała o trzech pracownicach banku – kadrowej, księgowej i maszynistce. Wśród nich postać dyrektora banku. Na czas remontu budynku kobiety były zmuszone dzielić jeden gabinet. Dochodziło między nimi do wielu nieprzewidzianych i zabawnych epizodów. Komizm sytuacyjny oraz doskonale dobrane środki językowe co chwila wywoływały salwę śmiechu na sali. W aktorów wcielili się uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piszu.
„Oto czulent na dzisiejszy szabat” w reżyserii Wiesławy Szymańskiej ostatniego dnia „Tygodnia Bibliotek” mogli posłuchać mieszkańcy gminy Biała Piska. Opowieść przywoływała barwny świat żydowskiej obyczajowości, która jest już tylko wspomnieniem, jednak jakże inspirującym kolejne pokolenia. Przywiązanie do tradycji, pielęgnowanie domowych rytuałów, ukochanie tańca i klezmerów, przewrotny humor, miłość uświęcona pod baldachimem, interes pobłogosławiony przez rabina. Słowem harmonijne sąsiedztwo sacrum i profanum, możliwe i tak barwne tylko w tej kulturze. Sztukę, w ramach „Teatru przy stoliku, przeczytali aktorzy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
W ramach „Tygodnia Bibliotek” przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego w Białej Piskiej zaprezentowali spektakl „W książkowej kranie”, bibliotekarze wzięli udział w warsztatach, a przed Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Bialej Piskiej było kino 7 D.
#biblioteka – takim hasztagiem, przez tydzień, oznaczaliśmy wszystkie te wydarzenia. Oznaczenie ich właśnie takim zdaniem miało ułatwić mieszkańcom gminy Biała Piska dotarcie do usług i zasobów biblioteki w jednym miejscu.
Hasztag uporządkował i wyróżnił, a przede wszystkim podkreślił szczególne znaczenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Białej Piskiej w systemach informacyjnych.